DSC_3599

Nadchodzi epokowa zmiana w powszechnym sporcie, jakim jest chodzenie z kijami. Nowoczesne kije Bungy Pump wymyślone i wyprodukowane w Szwecji, stały się naturalnym rozwinięciem idei Nordic Walking. Polska Federacji Nordic Walking jako pierwsza w świecie wprowadza metodykę nauczania chodzenia z kijami Bungy Pump do swojego arsenału metod szkoleniowych. Nie jest to pierwsza zmiana na poziomie światowym zrealizowana przez PFNW. Jesteśmy inicjatorem i światowy liderem w organizacji imprez sportowych Nordic Walking. To w Polsce zostały opracowane a następnie przekazane Światowej Społeczności regulaminy oraz zasady organizacji, sędziowania i pozyskiwania sponsorów na rzecz NW. Nasza supremacja w tym zakresie została potwierdzona podczas Światowej Konwencji Nordic Walking, która odbyła się w październiku minionego roku w AWFiS w Gdańsku. Dlatego też bez zbędnych kompleksów postanowiliśmy wykorzystać nową modę, która powstała u naszego północnego sąsiada i pójść znacznie dalej. Bungy Pump został oficjalnie wprowadzony do PFNW podczas czerwcowej konwencji i Pucharu Polski w Grudziądzu. W celu realizacji tego zadania nawiązaliśmy współpracę z podmiotem handlowym jakim jest IOAI sp. zoo / International Outdoor Activities Institiute /. Podczas zawodów PP w Trzebnicy zwycięzcy pierwszy raz w historii zawodów otrzymali nagrody w postaci kijków Bungy Pump. Zawodnicy oraz naukowcy związani z PFNW testują kijki Bungy Pump. Wyniki ich pracy oraz spostrzeżenia będą sukcesywnie publikowane na naszych stronach internetowych oraz na nowych szkoleniach dla przyszłych instruktorów i trenerów.
W sierpniu minionego roku otrzymałem kije Bungy Pump. Jestem zachwycony znacznie większą skutecznością treningu w stosunku do tradycyjnych kijków. Szwedzkie badania naukowe potwierdzają, że wydatek energetyczny jest o 70% wyższy w tej samej jednostce czasu w stosunku do zwykłego chodu a 40% wyższy w stosunku do treningu Nordic Walking. Moje osobiste doświadczenia potwierdzają wyniki uzyskane w Szwecji. Bungy Pump w moim przekonaniu „jest bardziej Nordic walking niż klasyczny Nordic Walking”. Wciśnięcie 20 centymetrowej sprężyny powoduje, że musimy odpowiednio ustawić kijki i siłą mięśni ramion, grzbietu, brzucha doprowadzić kije do długości rekomendowanej w klasycznym NW. Następnie wykonać pracę wahadłową ramienia aż za biodra ćwiczącego. Cały czas mięśnie pokonują siłę sprężyny aż za biodrem następuje rozluźnienie mięśni i uwolniona sprężyna odbija kijek do pozycji wyjściowej. Kijki Bungy Pump wymuszają poprzez swoją konstrukcję konieczność prawidłowego osadzenia kija oraz prawidłowego odbicia. Nadto bardzo zwiększają wysiłek trenującego. Żaden mąż nie będzie mógł powiedzieć, że na treningu NW wraz z żoną nie doświadcza odpowiednich obciążeń treningowych. Bungy Pump potrafią zmęczyć najbardziej wymagających.
Jeszcze jedną zaletą treningu BP jest możliwość treningu późną jesienią, zimą i wczesną wiosną na utwardzonych i OŚWIETLONYCH chodnikach. Amortyzująca sprężyna chroni przed urazami łokcie i nadgarstki a zwiększony wysiłek powoduje, że już po 100 metrach ćwiczącemu jest naprawdę ciepło. W naszej strefie klimatycznej BungyPump jest rewelacyjnym przyborem do treningu outdoorowego.
Polska Federacja Nordic Walking rekomenduje kije Bungy Pump do treningu indywidualnego, zajęć grupowych, rehabilitacji oraz zawodów sportowych.

Olgierd Bojke
Prezes PFNW

No Comments Yet.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.